Легендите на Ювентус: Белия Пеле

JuventusBulgaria.com стартира рубрика „Легендите на Ювентус“, в която веднъж седмично Ви представяме материал посветен на легенди на Ювентус. В осмата част от рубриката ще Ви представим Пиетро Анастази.

Началото

Пиетро Анастази е роден на 7 април 1948г. във втория най-голям град на остров Сицилия – Катания. През 1964 започва с футбола в Масиминиана Катания, където в първия си сезон в мъжкия футбол в Серия Д бележи веднъж в седем двубоя, но вторият му сезон той вече е титуляр 31 срещи 18 гола и това привлича вниманието на Варезе от Серия Б. След 39 двубоя и 7 гола в първия си сезон за тима Анастази успява и да спечели промоция с Варезе, който завършва на второто място в Серия Б с 51 точки, на три зад победителя Сампдория. 30 срещи и 11 попадения в първия му сезон в Серия А му печелят и трансфер в Ювентус през 1968, само след един сезон в италиански футболен елит той преминава в гранда от Торино за около 580 000 евро сегашни пари. Този трансфер е и най-скъпият, правейки Анастази най-скъпият футболист по това време.

Ювентус

Пиетро Анастази се е гледал и учил от големия Джон Чарлс, който е част от първото магическо трио на Юве заедно с Бониперти и Сивори. Именно Чарлс е идолът на Анастази. Анастази пък е считан за един от първите фалшиви деветки. Тогава във футбола фалшивата деветка не е нещо познато. В последните години във футбола вече почти всички отбори използват фалшиви деветки. Но започнем в първия му сезон в Юве. Анастази вкарва 15 пъти в 35 двубоя във всички турнири. Сезонът за Юве не е успешен, след като тимът завършва пети, а и в Купата и в евротурнирите също тимът не се представя добре. Въпреки това Анастази прави силно впечатление с 14-те си гола в Серия А става третият най-резултатен играч през сезона. През следващия сезон Юве е на третото място, а Анастази отново е най-резултатният играч на тима 15-те му гола в Калчото отново го поставят на третото място в голмайсторската листа. Сезон 1970-1971 Анастази вече е в ролята на фалшива деветка и бележи шест пъти в Серия А. Юве завършва на четвъртото място. В турнира за Купата на панаирните градове обаче италианецът е във вихъра си за 9 мача отбелязва 10 гола и става голмайстор на турнира. Това е и първо индивидуално отличие за него. Във финала Ювентус играе срещу Лийдс след 2:2 в първия мач в Торино, англичаните повеждат като домакини, но Пиетро Анастази изравнява в 20-та минута. Въпреки това Юве не успява да вкара така важният втори гол и мачът завършва – 1:1. Заради повечето голове на чужд терен Лийдс спечелва трофея.

Титлите идват

Представянето на Анастази е впечатляващо и през следващия сезон той вкарва 18 пъти в 44 двубоя. Ювентус счупва каръка и става шампион през сезон 1971-1972. Милан е изпреварен с една точка при 43 на 42 точки. Следващият сезон 1972-1973 Ювентус дублира титлата си и отново надпреварата е с Милан 45 срещу 44 точки. Показателите на Пиетро за сезона са 13 гола в 47 двубоя. Бележи и два гола в КЕШ, където Ювентус се класира на първия си финал в турнира, но губи с 0:1 с ранен гол от силния отбор на Аякс. Тимът пропуска требъл, след като освен в КЕШ губи и финала за Купата на страната срещу Милан след дузпи, като Анастази пропуска една от дузпите за Юве. Тимът играе във финала на Междуконтиненталната купа през 1973, след отказ от страна на Аякс. Анастази играе цял мач, но Ювентус губи  с 0:1 от Индепендиенте с гол в 80-та минута. Сезон 1973-1974 се оказва и най-резултатният в кариерата на Пиетро Анастази. Той вкарва 23 пъти в 33 срещи. 16-те гола в Серия А отново го поставят на третото място в голмайсторската листа, но Лацио печели титлата с две точки преднина пред Юве. В Купата на Италия Анастази вкарва 7 гола в 7 мача, но Юве остава извън финала. Той получава и капитанската лента през 1974 и я носи до 1976, когато напуска Ювентус. Сезон 1974-1975 Анастази бележи 9 пъти в Серия А в 25 мача, а тимът става шампион, като печели с две точки пред Наполи. Това и третата шампионска титла, която Анастази печели с Ювентус. В турнира за Купата на Италия Анастази отново бележи много 9 гола в 10 мача го прави голмайстор на турнира. За една точка обаче Юве остава извън финала в турнира. Тимът достига и до полуфинал в Купата на УЕФА, но го губи от Твенте. Анастази бележи три пъти в 9 срещи. През сезон 1974-1975 обаче след мач с Аякс в турнира за Купата на УЕФА между Анастази и тогавашният треньор на Ювентус Карло Парола прехвърчат сериозни искри. Бониперти се опитва да успокои обстановката, но тя вече е извън контрол. В последния сезон в Юве Анастази вече не е основен играч след като конфликтът с Парола продължава. Едва 23 двубоя с четири вкарани гола слагат край на кариерата на играча в Ювентус. Ювентус губи Скудетото от градския съперник Торино с две точки. След години Анастази ще каже следното – „Ювентус е мястото, където се чувствах най-добре и винаги ще остана фен на Ювентус.“ С 9-те си попадения в 10 мача в турнира за Купата на панаирните градове той става най-резултатният играч на Ювентус в турнира с такова постижение. Заедно с Омар Сивори пък делят първото място за най-много голове в един сезон в турнира за Купата на Италия по 9. Със своите 303 мача във всички турнири Пиетро Анастази се нарежда на 40-то място във вечната листа по мачове за Ювентус, а 130-те му попадения му отреждат седмото място във вечната голмайсторска листа на клуба.

Трио легенди – Бониперти, Анастаси, Дел Пиеро

Националният отбор

През 1968 Анастази получава първата си повиквателна за мъжкия отбор на Италия. Преди това записва мачове за младежкия отбор и за Б отбора на Скуадрата. Още в първата си година с отбора е в състава на тима за Евро 1968. Дебютът му е в първия финален мач срещу Югославия – 1:1. След равенството по правилата от този период мачът се преиграва, като са изиграни продължения, но все още няма дузпи. На 10 юни 1968-та година на стадио Олимпико в Рим Италия побеждава с 2:0 Югославия и става за първи път европейски шампион. Джиджи Рива открива 12-та минута, а именно Пиетро Анастази подпечатва титлата на Италия с гол в 31-та минута. Следва и участие на Световното през 1974, където Анастази бележи срещу Хаити при успеха с 3:1. Той записва 25 мача и 8 гола за Италия в периода 1968 – 1975.

След Ювентус

През 1976 Пиетро напуска Ювентус и преминава в Интер (печели Купата на Италия), играе за Асколи и Лугано в Швейцария преди да приключи състезателната си кариера през 1982г. За малко се захваща с треньорство – треньор на юношески отбори. Става и журналист като представител на италианската телевизионна мрежа 7 Gold and SKY. И до ден днешен Анастази се счита за един от най-добрите нападатели на Италия през 70-те години, а бързината му и скоростта го правят много труден за опазване от противниковите играчи. Феновете на Ювентус пък наричат Анастази „Белия Пеле“. През 2019-а година Пиетро Анастази получи място в Залата на славата на италианския футбол, която съществува от 2011-та година. Завръща се в родната Катания, където за съжаление напуска този свят в началото на тази година на 17 януари 2020 на 71-годишна възраст, след като три години се бори с една от най-тежките болести АЛС – амиотрофична латерална склероза.