Легендите на Ювентус: Геният от Марсилия (II част)

JuventusBulgaria.com продължава рубриката „Легендите на Ювентус“, в която веднъж седмично Ви представяме материал посветен на легенди на клуба. В десетата част от рубриката ни ще Ви представим продължението за Зинедин Зидан.

Следващите три сезон в Ювентус

След първите два сезона, в които Ювентус прави страхотни сезони, а Зидан печели Златната топка, Световното първенство и е двукратен шампион на Италия следва доста странен сезон. Зидан играе в 40 мача и отбелязва два гола, а Ювентус приключва чак на седмо място в Серия А. Разликата между третия и седмия е едва две точки, но Юве е с по-лоши показатели от Рома и Удинезе, които завършват пред тима и така Ювентус е чак седми с 54 точки. Това отрежда участие в летния несъществуващ вече турнир Интертото, който дава право за участие в Купата на УЕФА. За Купата на Италия Юве отпада на четвъртфинал. В Шампионската лига Юве печели групата си, но е доста колеблив пет равенства и само една победа. Олимпиакос е отстранен на четвъртфиналите и тимът се устремява към четвърти пореден финал в турнира, въпреки разочароващия сезон в Италия. Срещу Манчестър Юнайтед Юве записва равенство в първия мач при гостуването си в Манчестър. Страхотен турнирен резултат, който е подпечатан с два бързи гола на Индзаги в Торино. Юнайтед обаче прави пълен обрат и след 3:2 в Торино се класира на финала, в който взима трофея.

След разочароващия и доста суров сезон Ювентус продължава следващия сезон амбициран да забрави провала от предния сезон. Зидан също се завръща и изиграва силен сезон, като вкарва пет пъти в 41 срещи. В Серия А има жестока борба с Лацио за трофея, а драмата е до последния кръг, но Ювентус губи гостуването си на Перуджа и губи титлата само с точка 71 точки пред 72 точки за Лацио. Тимът отпада на четвъртфиналите за Купата. В евротурнирите Ювентус играе в нетипичния за класата на отбора турнир за Интертото, но го печели и с това става тимът става първият клуб в Европа със спечелени всички клубни трофеи. Зидан пък печели за втори път трофея, след 1995 с Бордо. Юве върви уверено към финала в Купата на УЕФА като гостува и в България на Левски, това се оказва и последното гостуване на тима в България на този етап. В четвъртия кръг Юве побеждава Селта с 1:0 в Торино, но в Испания отпада след тежко 0:4. Зидан получава поредно признание, след като става и европейски шампион през 2000-та година и завършва на второ място в класацията за Златната топка. Обявен е и за най-добрият играч на ФИФА за същата година. Сезон 2000-2001, който се оказва и последен за Зидан с екипа на Ювентус. Нещата за тима отново повтарят предния сезон. Иначе Зизу играе в 39 срещи и вкарва шест попадения. Титлата в Серия А е загубена за сметка на другия римски отбор Рома. Разликата пак е малка едва две точки – 73 точки за Юве срещу 75 за Рома. Тимът отпада рано от Купата на Италия. В групите на Шампионската лига Юве записва само една победа и отпада още в групите. Зидан обаче получава нови признания избран от УЕФА в 11-те най-добри през сезона, избран отново за най-добрият чужденец в Серия А и обявен за най-добрият играч въобще в Серия А. През лятото на 2001-ра година Ювентус получава страхотна оферта от Реал Мадрид за Зидан на стойност 77.5 милиона евро, сума, която и до днес е доста сериозна в световния футбол. Тогава Зидан става и най-скъпият футболист в света, като безумните милионни трансфери, които последваха го изместиха към днешна дата чак на 21-то място. За Ювентус Зидан записва 212 мача във всички турнири, бележи 31 гола и прави 36 асистенции. Печели два пъти Серия А, по веднъж Суперкупата на Италия, Суперкупата на Европа, Междуконтиненталната купа и Интертото играе два финала в Шампионската лига.

След Ювентус

Зидан се присъединява към Реал Мадрид през лятото на 2001-ра година и става част от т.нар. отбор на Галактикос. Още в първия си сезон той има шанса да вдигне Шампионската лига отново, след като губи два финала преди това и един и за Купата на УЕФА именно с негов гол Реал печели лигата. Великолепното воле на Зидан еталон и до ден днешен за един от най-красивите голове в Шампионската лига носи победата с 2:1 във финала срещу изненадващия финалист Байер Леверкузен. Така Зидан печели и Шампионската лига. Съдбата обаче е интересна и среща Зидан с Ювентус още два пъти. Първият път е през сезон 2002-2003, когато в една от класиките на Шампионската лига в полуфиналите в турнира Реал печели първия мач с 2:1, но след това Ювентус печели с 3:1, след като Буфон спасява дузпа изпълнена от Фиго, а Зидан вкарва гол на Ювентус на Деле алпи, но само да оформи крайното 3:1. Естествено Зизу не се радва след попадението и отдава почит на клуба, за който тръгна към върховете на големия футбол. Сезон 2004-2005 нещата се повтарят Юве отново печели, загуба в първия мач с 1:0 и победа с 2:0 след продължение на осминафиналите в турнира. С Реал става шампион на Испания, носител на Шампионска лига, двукратен носител на Суперкупата на страната. Веднъж печели Суперкупата на Европа и Междуконтиненталната купа.

Националния отбор

След световното и европейската титла Франция със Зидан претърпява два провала на големите форуми. Първо на Световното през 2002-ра година Франция, която защитава трофея си отпада още в групите, а Зидан играе само един мач. На Евро 2004 с капитанската лента Зидан вкарва три гола в групите на турнира, като особено обръща сам Англия за успеха с 2:1. Франция защитава трофея си и се устремила да го направи, но на четвъртфиналите е изненадана от Гърция, която шокиращо ще спечели и първенството и отпада след 0:1. Последното голямо първенство, което последно за повечето световни и европейски шампиони от Франция през 1998-та и 2000-та години французите достигат до финал срещу Италия. Италия обаче взема реванш за загубения финал от Евро 2000. Зидан вкарва дузпа и открива резултата, Италия изравнява, а съдбата си играе първо Зидан е изгонен след като удря в гърдите Матераци, който го провокира с грозни думи срещу семейството му, а след това героят от Евро 2000 Давид Трезеге пропуска решаваща дузпа. Равносметката от 1994 до 2006 Зидан записва 108 мача и 31 гола за националния отбор. Играе за три световни и три европейски първенства, като става веднъж световен и веднъж европейски шампион и играе финал още веднъж на световно първенство.

След края на кариерата

За разлика от много други Зидан не търси предизвикателство да играе извън Европа и прекратява кариерата си през 2006-та година. След сериозна пауза през 2014 Зидан се завръща във футбола като треньор във втория отбор на Реал Мадрид. Засича се с големия Карло Анчелоти, който тогава е треньор на Реал. Двамата са и в Ювентус, когато Анчелоти поема поста от Марчело Липи. От него той попива много и пре 2016 поема Реал. Печели три пъти поред Шампионската лига, ставайки единственият треньор с подобно постижение. За кратко напуска Реал, но се завръща в края на сезон 2018—2019 и към този момент е старши треньор на Реал Мадрид. Геният от Марсилия се легитимира пред футболната общественост с един финал за Купата на УЕФА, който губи, но след това печели всичко, което може да се спечели, а освен това го прави и като треньор.