Ювентус в България: Първото гостуване /видео/

Отборът на Ювентус е тимът, който най-често е гостувал на български футболни отбори в европейските клубни турнири. Грандът на световния и европейски футбол е посещавал страната ни цели осем пъти. Именно заради това JuventusBulgaria.com реши да стартира рубрика „Ювентус в България“, която ще Ви представи гостуванията на „бианконерите“ в България. Два пъти в месеца ще Ви представяме гостувания на Ювентус в България. В първата част от рубриката ще Ви разкажем за първото гостуване на Юве в България в София за мач срещу ЦСКА от Купата на европейските шампиони.

Ако сте посещавали музея на Ювентус няма как да не сте видели България на картата, в която са обозначени всичките гостувания на Юве в евротурнирите. Там са посочените градовете – София, Пловдив, Стара Загора и Сливен. Ще стартираме нашата рубрика с първото гостуване на торинци в България в София.

Жребият отрежда българи

Всъщност едва за втори път Ювентус участва в евротурнирите. Като трябва да направим важното уточнение, че тогава съществуват само Купата на панаирните градове и Купата на европейските шампиони. В КЕШ или Купата на европейските шампиони се класират само шампионите на страните. През сезон 1958-1959 Юве дебютира в турнира срещу австрийците от Винер Спорт клуб, който Юве очаквано побеждава в Италия, но следва тежка и изненадваща загуба с 0:7 в Австрия и тимът напусна надпреварата още в първия кръг. През сезон 1959-1960 Юве отново е шампион и се завръща в КЕШ. Във второто си участие в евротурнирите жребият в Купата на европейските шампиони през сезон 1960-1961 отрежда на Ювентус да срещне български отбор. Това е отборът на ЦДНА София (б.а. – ЦСКА), който в серия от седем поредни титли в България. „Армейците“ участват за пети път в евротурнирите, като само в първото си дебютно издание в турнира успяват да отстранят отбора на Динамо Букурещ. Ювентус вече е набрал сила и много сериозно амбициран да не допуска грешката от преди две години и да отпада още в самото начало на турнира. Ювентус е абсолютният фаворит в сблъсъка, а тогава в тима е звездното трио, с което Ви запознахме в рубриката ни „Легендите на Ювентус“ – Джанпиеро Бониперти, Омар Сивори и Джон Чарлс.

Първата среща

Първият мач е планиран за 25 септември 1960г. и се играе на осветление на стадио Комунале. Ювентус вкарва бърз гол в 8-та минута чрез Северино Лойодиче, а в 24-та минута звездата на тима Омар Сивори удвоява резултата. В мача не играе капитанът Джанпиеро Бониперти. През втората част Юве не успява да вкара трети гол и мачът остава с крайното 2:0, което си е доста добър турнирен резултат.

Ювентус през сезон 1960-1961

21 септември 1960г. ЦСКА – Ювентус 2:0 първа среща Купа на европейските шампиони

Голмайстори: 1:0 Северино Лойодиче 5 мин. 2:0 Омар Сивори 24 мин.

Ювентус: Серджо Червато, Бенито Сарти, Гулиелмо Бурели, Умберто Коломбо, Флавио Емоли, Бруно Николе, Северино Лойодиче, Джон Чарлс, Джорджио Стиванело, Омар Сивори

Треньор: Ренато Чезарини

ЦСКА: Георги Найденов, Петър Алексиев, Манол Манолов, Кирил Ракаров, Васил Романов, Никола Ковачев, Димитър Якимов, Пантелей Димитров, Иван Колев, Панайот Папайотов, Никола Цанев

Треньор: Крум Милев

Реваншът

Реваншът се играе на 12 октомври 1960г. на националния стадион „Васил Левски“. Съдия е един от скандалните рефери за онова време Готфрид Динст, който 6 години по-късно ще ръководи финала между Англия и ФРГ на Световното в Англия. Швейцарецът зачита гол фантом на англичаните и им помага да спечелят световната титла. Ювентус е без Омар Сивори, но въпреки това тимът има много добър аванс. Никола Ковачев открива в 19-та минута и оставя мача открит за втората част. Отново Ковачев в 57-та прави 2:0 и така общият резултат е изравнен. В 67-та минута Панайот Панайотов прави 3:0, а в 76-та минута Никола Цанев вкарва и четвърти гол. Бруно Николе връща един гол за гостите в 89-та минута, но вече е твърде късно и мачът завършва 4:1 за ЦСКА. Така с общ резултат 4:3 ЦСКА продължава напред в турнира.

Отборът на ЦСКА сезон 1960-1961

12 октомври 1960г. ЦСКА – Ювентус 4:1 реванш Купа на европейските шампиони

Голмайстори: 1:0 Никола Ковачев 20 мин. 2:0 Никола Ковачев 57 мин. 3:0 Панайот Панайотов 67 мин. 4:0 Никола Цанев 80 мин. 4:1 Бруно Николе 89 мин.

ЦСКА: Георги Найденов, Манол Манолов, Кирил Ракаров, Стоян Кошев, Пантелей Димитров, Никола Ковачев, Димитър Якимов, Иван Ранков, Иван Колев, Панайот Панайотов, Никола Цанев

Ювентус: Джани Романо, Гулиелмо Бурели, Серджо Черванто, Бенито Сарти, Умберто Коломбо, Северино Лойодиче, Бруно Николе, Джанфарнко Леончини, Джон Чарлс, Джордо Стиванело, Джанпиеро Бониперти

Така първото гостуване на Ювентус в България не завършва никак добре. Тимът е много разочарован, защото отново отпада още в първия кръг в турнира КЕШ, но тепърва Юве ще стане отборът спечелил всички европейски клубни турнири.

След реванша в София

Иначе ЦСКА отпада в следващия кръг от шведския Малмьо, „червените“ губят с 0:1 у дома, а в Швеция правят 1:1. В следващия кръг пък шведите са отстранени от австрийския Рапид Виена.

Очаквайте на 28 юни първото гостуване на Ювентус в Пловдив и с какви екипи играха „бианконерите“.