Ювентус в България: Реванш в София /видео/

Отборът на Ювентус е тимът, който най-често е гостувал на български футболни отбори в европейските клубни турнири. Грандът на световния и европейски футбол е посещавал страната ни цели осем пъти. Именно заради това JuventusBulgaria.com реши да стартира рубрика „Ювентус в България“, която ще Ви представи гостуванията на „бианконерите“ в България. В четвъртата част от рубриката ще Ви разкажем за второто гостуване на Юве в София за двубой срещу ЦСКА от турнира за Купата на европейските шампиони.

Реванш срещу ЦСКА

През сезон 1975-1976 Ювентус е шампион на Италия, а ЦСКА е шампион в България. Двата отбора се класират за турнира на Купата на европейските шампиони. Жребият отрежда двата отбора да се срещнат в първия кръг отново след 15 години. Ювентус търси реванш, след като е елиминиран от ЦСКА през сезон 1960-1961 отново в КЕШ. Съставът на Юве в този период е един от най-силните в отбора са Дино Дзоф, Марко Тардели, Клаудио Джентиле, Гаетано Ширея, Пиетро Анастази, Роберто Бетега, Фабио Капело. В ЦСКА играят Димитър Пенев, Георги Денев, Йордан Филипов, Божил Колев, Цветан Йончев, Иван Притъргов.

Пак в София

Близо 15 години по-късно Ювентус отново гостува в София на ЦСКА и за общо четвърти път след двете поредни гостувания в Пловдив. Мачът се играе на националния стадион „Васил Левски“ пред 25 693 зрители. В 41-та минута Пиетро Анастази открива резултата. В 81-та минута Георги Денев изравнява, а в 90-та Димитър Марашлиев носи победата на ЦСКА и така Юве губи за втори пореден път при гостуването си срещу ЦСКА след поражението през 1961г.

Програмата от мача благодарение на fccska.com вижте тук.

ЦСКА през сезон 1975-1976

17 септември 1975г. ЦСКА – Ювентус 2:1 първа среща Купа на европейските шампиони

Голмайстори: 0:1 Пиетро Анастази 1:1 Георги Денев 81 мин. 2:1 Димитър Марашлиев 90 мин.

ЦСКА: Йордан Филипов, Иван Зафиров, Ангел Рангелов, Божил Колев, Димитър Пенев, Цоньо Василев, Борислав Средков (Димитър Марашлиев 46 мин.), Пламен Марков, Цветан Йончев, Иван Притъргов, Георги Денев

Треньор: Манол Манолов

Ювентус: Дино Дзоф, Марко Тардели, Клаудио Джентиле, Джузепе Фурино, Франческо Морини, Гаетано Ширея, Антонело Кукуреду, Франко Каузио, Пиетро Анастази (Жозе Жоан 63 мин.), Серджо Гори, Роберто Бетега

Треньор: Карло Парола

Реваншът в Торино

На реванша в Торино на стадио „Комунале“, който се играе пред 54 713 зрители Юве търси обрат в двубоя след като губи с един гол след първата среща. Джузепе Фурино засича с глава центриране от корнер в 39-та минута и открива резултата, а Пиетро Анастази отново се разписва както и в София в 52-та минута и праща Юве във втория кръг в КЕШ. Като тимът взима и реванш от отпадането от ЦСКА през 1960-1961. Във втория кръг обаче Юве играе с изключително силният отбор през този период немският Борусия Мьонхенгладбах, от който е елиминиран след 2:4 след двете срещи.

Ювентус през сезон 1975-1976

1 октомври 1975г. Ювентус – ЦСКА 2:0 реванш Купа на европейските шампиони

Голмайстори: 1:0 Джузепе Фурино 2:0 39 мин. Пиетро Анастази 52 мин.

Ювентус: Дино Дзоф, Джузепе Дамяни, Клаудио Джентиле, Джузепе Фурино, Франческо Морини, Гаетано Ширея, Антонело Кукуреду, Франко Каузио, Пиетро Анастази, Серджо Гори, Роберто Бетега

ЦСКА: Йордан Филипов, Иван Зафиров, Кирил Станков, Божил Колев, Димитър Пенев, Цоньо Василев, Иван Методиев (Цветан Йончев 55 мин.), Ангел Рангелов, Димитър Марашлиев, Иван Притъргов, Георги Денев (Борислав Средков 46 мин.)

Очаквайте в следващото издание на Ювентус в България гостуването в Стара Загора!